0

Dlaczego nie produkujemy świątecznych ubrań?

Okres Świąt Bożego Narodzenia jest zawsze czasem wyjątkowym. Świąteczny klimat udziela się nam wszystkim już od końcówki listopada. Zewsząd patrzą na nas choinki, bałwanki i mikołaje. Bez względu na to czy włączymy TV, radio, czy też jedziemy autobusem i popatrzymy na witryny sklepowe, przekaz świąteczny jest wszędzie widoczny.

Widoczny jest też na ubraniach. W wielu sklepach na witrynach, jako główne i przyciągające uwagę prezentowane są ubrania świąteczne, takie jak świąteczne sweterki czy świąteczne sukienki, zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Trudno się dziwić, w końcu trend ten jest nam utrwalany we wszystkich świątecznych komediach, zarówno krajowych jak i zagranicznych. Świąteczny sweterek z reniferkiem urósł do rangi mitu i jest jednym z najbardziej chodliwych towarów na rynku.

Świąteczne ubrania – dlaczego ich unikamy

Dlaczego więc nie ma go u nas? Dlaczego nie mamy ozdobnych świątecznych sukienek? Przecież wszystkie dzieci w takich sweterkach i sukienkach wyglądają przesłodko i zauroczą wszystkich gości podczas kolacji wigilijnej. Jest to więc pewniak jeśli chodzi o sprzedaż grudniową. Nie mamy tego w ofercie z prostego powodu. Jesteśmy zrównoważoną marką odzieżową, działającą odpowiedzialnie nie tylko w sferze społecznej, ale także ekologicznej.

Co ma jedno z drugim wspólnego? Pomyślmy jak wyglądają takie kolacje wigilijne. Dziecko siedzi w sweterku świątecznym czy świątecznej sukience przy stole. I albo za chwilkę zrobi mu się gorąco albo się czymś pobrudzi. Obydwie sytuacje prowadzą do tego, że ubranie jest zdejmowane. I to najczęściej jest tyle z używania tego ubrania. Dlaczego? Bo sweterka z reniferkiem nie będziemy nosić na co dzień. Przecież jest to sweterek świąteczny. Kto to widział, żeby w marcu nosić taki sweterek lub sukienkę. Na kolejne święta, sweterek też nie zostanie założony. Po pierwsze dlatego, że był założony podczas poprzednich świąt, a często chcemy wyglądać wyjątkowo podczas takich uroczystości, ale po drugie i najważniejsze, bo już z niego wyrośnie. Co się więc dzieje z takim ubraniem? Ląduje w koszu. W najlepszym przypadku jest oddawany na zbiórkę odzieży używanej.

Takie podejście potwierdzają badania przeprowadzone przez brytyjskie instytucje. Statystycznie świąteczny sweter jest noszony przez… 47 minut. 47 minut! Tyle zużytej energii, tyle pracy ludzkiej tylko po to, żeby ponosić ubranie przez 47 minut w ciągu całego swojego życia. Według raportu Fundacji MacArthura aż 8 mln świątecznych swetrów, które kupowane są corocznie przez Brytyjczyków, trafia jeszcze w święta do śmieci. To oznacza, że w ciągu naszego (tj. mojego i Moniki 😊) życia na śmieci mogło trafić już 288 mln świątecznych sweterków. Tylko w Wielkiej Brytanii…

Czym zastąpić świąteczny sweterek lub świąteczną sukienkę?

Dlatego też, działając odpowiedzialnie, nie poddajemy się temu trendowi, choć pewnie pływalibyśmy już dziś po Karaibach leżąc na zarobionych z tego tytułu pieniądzach 😊 Wyszliśmy jednak z założenia, że lepiej zaoferować coś oryginalnego i wyjątkowego, ale jednocześnie takiego, co będzie można wykorzystać przy innych okazji lub po prostu nosić na co dzień.

Bluzki i sukienki świąteczne PINTO

Szczególnie Waszej uwadze polecamy nasze sukienki Lilibet lub bluzki Clara. Wykonane są z niesamowicie miękkiego i delikatnego materiału (tego nie da się opisać, to trzeba dotknąć 😊) Są bardzo wygodne i delikatne, dzięki czemu dziecko nie będzie się czuło niekomfortowo przy wigilijnym stole. Materiał posiada certyfikat OEKO-Tex Standard 100 oraz GOTS Organic. Pochodzenie włókien wg. standardu GOTS powinno być naturalne, a uprawy winny być prowadzone metodami ekologicznymi, w oparciu o odpowiednie międzynarodowe wytyczne. Dodatkowo – produkty nie powinny zawierać żadnych materiałów wytworzonych przy użyciu GMO. W standardzie GOTS – ważną rolę odgrywa odpowiednia gospodarka wodna. Producenci zobowiązani są do stosowania oczyszczalni i zamkniętego obiegu wody. Stosujemy najwyższą kategorię GOTS – Organic. Oznacza to, że materiał składa się, z co najmniej 95% certyfikowanych włókien ekologicznych.

Świąteczne body PINTO

Warto też pomyśleć o bardzo wygodnym, bambusowym body Mamba, które może być świetną bazą do spódniczek (np. naszej Lise z micromodalu). Materiał jest również bardzo wygodny i posiada świetne właściwości termoregulacyjne, dzięki czemu, dziecku nie będzie gorąco przy parujących wszędzie gorących potrawach 😊Materiał to naturalna dzianina wiskozowa LENZING™ ECOVERO™ To przyjazna środowisku, ekologiczna linia dzianin. Włókna wiskozowe LENZING™ ECOVERO™ wytwarzane są z pulpy drzewnej pozyskiwanej z certyfikowanych, naturalnych i odnawialnych zasobów leśnych zarządzanych zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Przyjazna środowisku produkcja włókien wiskozowych LENZING™- ECOVERO™ pozwala na ograniczenie emisji CO2 oraz nawet do 50% mniejszego zużycia wody w porównaniu ze standardową produkcją wiskozy.

Bambusowe piżamki na odpoczynek po świątecznym szale

Jeśli sweterki z reniferem już macie, to warto pomyśleć nad czymś, co zapewni dzieciom wyjątkowy komfort odpoczynku. W tym najlepiej sprawdzą się nasze piżamki dla dziewczynek wykonane z tego samego materiału co body. Zastrzegamy, że to, że to jest piżamka to jedynie nasza sugestia 😊 Biorąc pod uwagę, że dostajemy od Was zdjęcia dzieci w tych ubraniach z przedszkola, muzeum czy z plaży, absolutnie nie upieramy się przy definiowaniu ich przeznaczenia 😊 Zostawiamy to już absolutnie Wam.

Dbajmy wspólnie o przyszłość naszych dzieci

Mamy nadzieję, że nasze podejście do świątecznych ubrań jest dla Was jasne i nie będziecie mieć do nas pretensji, że nie uczestniczymy w tym pędzie. Wiemy jednak, że nasza działka, czyli ubrania dla dzieci, wpływa na środowisko, a konsekwencje tego oddziaływania będą odczuwać właśnie osoby, które dzisiaj zakładają nasze sukienki czy bluzy. Dlatego chcemy zrobić wszystko, żeby ten wpływ na środowisko jak najbardziej minimalizować, myśląc o Waszej przyszłości. Dlatego też zachęcamy Was do działań ograniczających wyrzucanie ubrań na śmieci. Na naszej grupie Girls Of Pinto na FB możecie wystawić ogłoszenie o sprzedaży Waszych używanych ubrań PINTO. Jeśli ubranie nie nadaje się już do dalszej sprzedaży, odeślijcie je na nasz koszt. Razem ze skrawkami pozostałymi z produkcji odpowiednio je przyszykujemy i wypełnimy legowiska dla psów, które potem charytatywnie przekażemy do schronisk. Zero waste!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne artykuły:

Piżama to też element rutyny przed snem.

Przeczytaj

Czym jest PINTO?

Pinto - czym jest PINTO? Dobre pytanie ? Od samego początku kiedy myśleliśmy nad powstaniem…

Przeczytaj
spódnica, rower

Sukienka czy Spodnie?

Przeczytaj
PINTO Wear fanpage
Grupa Girls of Pinto
PINTO Wear
Kanał Girls Of Pinto
PINTO Wear TikTok