Okiem pedagożki: Tych słów unikaj w rozmowie z dzieckiem.
Do Kochających Rodziców,
dzieci to cały Wasz świat, to dla nich staracie się być dobrym przykładem, staracie się zapewnić im bezpieczeństwo oraz jak najlepszą opiekę. Wspieracie, na miarę własnych możliwości zapewniacie im najlepsze życie, otaczacie miłością.
Pragniecie, aby w przyszłości stały się pełnowartościowymi osobami, które poradzą sobie z życiem,
a jak wiadomo, potrafi płatać figle i nie zawsze usłane jest różami.
Jesteście pierwszymi osobami, które kształtują ich rozwój poznawczy oraz emocjonalny. Kochacie je nad życie. Jednakże, gdyby tak głębiej się zastanowić to, czy jesteście pewni, że spełniacie swoją rolę prawidłowo? Jeśli naszły Was wątpliwości to bardzo dobrze, nie ma w tym nic złego. Świadczy to o tym, że pomimo wszelkim staraniom, chcecie być jeszcze lepszymi rodzicami.
Poniższy tekst nie ma zamiaru Was krytykować, lecz zwrócić uwagę, w jaki sposób tworzycie emocjonalna historię Waszych dzieci. Zapewne często rozmawiacie z dziećmi o dobrych, jak i złych emocjach, chwalicie prawidłowe zachowania, małe i duże sukcesy, a także korygujecie niepożądane występki. Wszystko to najczęściej za pomocą rozmowy. Prawidłowo, bo to klucz do sukcesu, aby z dzieckiem mieć jak najlepsze relacje, budować wzajemne zaufanie.
Zatem słowa mają ogromną moc, to one stanowią „wewnętrzne dziecko” w dorosłym świecie. Przeczytajcie poniższe zwroty i zastanówcie się, czy lub ile razy użyliście ich w stosunku do swoich dzieci:
– „Jak ze mną nie pójdziesz, to Cię tu zostawię”
– „Moja córka by nigdy tak nie zrobiła”
– „Przestań, wszyscy na Ciebie patrzą”
– „Grzeczne dziewczynki tak się nie zachowują”
– „Ale beksa z Ciebie”
– „Zaraz przyjdzie i zabierze Cię jakiś Pan”
– „Jak nie posprzątasz, to wszystko wyrzucę do śmietnika”
…można wymieniać wiele zwrotów, które wypowiedziane nie w złej wierze, mogą znacząco wpłynąć na to, kim będzie Wasze dziecko.
To bariery w formie wewnętrznego głosu, który dzieci słyszą od Was, który towarzyszy im przez całe życie, ale mają już odzwierciedlenie w innych sytuacjach:
– „Muszę to zrobić, chociaż nie chcę, ale inaczej będę odrzucona”
– „Nie jestem dostatecznie dobra, aby było mnie stać na coś więcej”
– „Nie potrafię być dobrą córką, choć bardzo się staram”
– „Nie powiem „nie”, nie wyrażę swojego zdania, bo tak nie wypada”
– „Płacz to oznaka słabości”
– „Muszę posprzątać, muszę wszystko sama, nie poproszę o pomoc”.
Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ogromną moc mają słowa kierowane do małych ludzi. Nie oznacza to, że należy na wszystko pozwalać, nie zwracać uwagi i wychowywać dzieci bez istotnych wartości. Ważne, abyście zastanowili się, jak można je przekazać, stosując zaledwie inne słowa. Jako rodzic, wiem doskonale, że w nerwach, pośpiechu, natłoku obowiązków to nie takie łatwe, lecz pamiętajmy, że dzieci nas nie tylko słuchają, ale również obserwują. Pokazujemy im, jak należy pokonywać słabości, wyrażać emocje, również te negatywne, a przede wszystkim to, że mamy do tego prawo, podobnie jak i one.
Może zacznijmy w następujący sposób:
– „Chodź, proszę, bardzo się spieszę, jak tylko dojdziemy, to odpoczniesz/zjemy ulubione lody” (dajecie motywację)
– „Powiedz, dlaczego jesteś niezadowolona”, „nie przejmuj się innymi” „Może mogę Ci jakoś pomóc?” (dajecie zrozumienie)
– „Jesteś moją córką, bardzo Cię kocham, ale powinnaś inaczej się zachować. Porozmawiajmy. ” (dajecie poczucie miłości bezwzględnej)
– „Przytul się i wypłacz jeśli tego potrzebujesz” (dajecie ukojenie)
– „Śmiejemy się, gdy jesteśmy szczęśliwi, płaczemy, gdy nam smutno. To są emocje” (dajecie możliwość wyrażania emocji)
– „Postaraj się wyciszyć i pomyśl, co zrobić, aby to naprawić” (dajecie możliwość rozwiązania problemu)„
– „Wiem, że Ci ciężko, ale możesz mi wszystko powiedzieć, nawet jeśli wydaje ci się, że mi się to nie spodoba” (dajecie poczucie zaufania).
Słowa mają moc! Niech ta moc będzie z Wami, bo bycie Rodzicem to ciężka praca i zdecydowanie zasługuje na pochwałę 😊.
______________________________
Chcesz podzielić się ze światem swoimi przemyśleniami na tematy związane z tym jak wychować dziewczynki lub odpowiedzialną modą? Dołącz do Grupy Girls Of Pinto, a udostępnimy Ci naszą przestrzeń blogową. Na najbardziej aktywnych czekają atrakcyjne nagrody. Więcej informacji na temat naszej misji znajdziecie w zakładce Nasza Filozofia. Zapraszamy też do zapoznania się z naszą ofertą ubrań dla dziewczynek.
Komentarze