0

Jak wychować pewną siebie dziewczynkę?

Świat staje się bardziej otwarty na kobiety. Choć oczywiście nie wszystko jest w tej kwestii idealne, a zmiany w kierunku pełnej równości wciąż są bardzo potrzebne. Możecie się do nich przyczynić, a my Wam w tym pomożemy. Podpowiadamy, jak wychować dziewczynkę na pewną siebie, odważną kobietę!

Dlaczego wychowywanie dziewczynek w duchu wolności i niezależności ma tak duże znaczenie?

Przez lata utrwalane stereotypy odcisnęły widoczne piętno na kulturze i społeczeństwie. Do dziś spotykamy się z fałszywym przekonaniem, że płeć żeńska jest słabsza, nadmiernie uczuciowa, niestabilna, a przez to zależna od mężczyzn. To przekłada się na wszechobecne nierówności, widoczne choćby w niższych zarobkach na tych samych stanowiskach (gender pay gap). Na szczęście uświadomieni rodzice wiedzący, jak wychować pewną siebie dziewczynkę, mogą wiele zmienić w tej kwestii.

Wychowanie dziewczynek a komunikacja

Zacznijmy od tego, że wszyscy rodzice mają pewne wyobrażenie na temat cech, które chcieliby przypisać swojej córce. Z pewnością chcecie, aby była mądra, pewna siebie, odważna, niezależna i znała swoją wartość. Lecz aby mogła się taka stać, musicie jej w tym pomóc. Jedną z przestrzeni, która ma szczególne znaczenie w budowaniu relacji z córką, jest język komunikacji. To, jakie na co dzień kierujecie do niej komunikaty, warunkuje więcej, niż może się wydawać.

Zatem zawsze przywiązujcie wagę do wypowiadanych słów. Mają one dużą moc. Nieopatrznie rzucone komunikaty ranią i pozostawiają trwałe ślady w umyśle oraz uczuciach pociechy! Ponadto spore znaczenie ma sposób, w jaki mówicie do dziecka. Ton głosu, mimika oraz gesty towarzyszące słowom tworzą pełen przekaz. Dbajcie, aby był spójny, szczery oraz przemyślany. Dzieci budują swoją samoocenę, opierając się na kierowanych w ich stronę słowach. Tylko pozytywny przekaz pomaga im ją właściwie kształtować. Miejcie na uwadze, że najmłodsze maluchy wierzą w każde przekazane im słowo!

Jak wychować pewną siebie dziewczynkę ze zdrowym poczuciem własnej wartości?

Musicie zacząć od zapewnienia jej wsparcia w budowaniu poczucia własnej wartości. Aby Wasza córka wyrosła na pewną siebie dziewczynę, powinna od najmłodszych lat słyszeć, że jest dla Was wartościowa i ważna. Wspierajcie ją w odkrywaniu jej mocnych stron. Starajcie się jej wpoić, że nie musi się zmieniać, aby sprostać cudzym oczekiwaniom. To kwestia, która dotyczy zwłaszcza jej wyglądu. Jak wiadomo, kobiety nieustannie muszą zmagać się z wieloma oczekiwaniami w tym aspekcie, co oczywiście nie ma żadnego sensu! Poprzez wsparcie oraz akceptację, które dacie córce już w najmłodszych latach, szybko zrozumie, że nie musi poddawać się wszechobecnej presji, która jest bardzo krzywdząca.

Jak wychować dziewczynkę, która wyrośnie na niezależną kobietę?

Kolejny ważny element w wychowaniu dziewczynki to wspieranie jej w samodzielnych działaniach oraz dopingowanie w podejmowaniu wyzwań. Nawet pomimo porażek! Dzięki temu stanie się zaradna oraz odkrywcza, co z kolei pozwoli się jej odnaleźć w każdej sytuacji w dorosłym życiu. Zawsze też przypominajcie, że z każdej sytuacji jest kilka wyjść, dlatego warto próbować. Przy czym szanujcie wybory, które podejmuje. To sprawi, że poczuje się ważna oraz zrozumiana.

Wychowanie dziewczynek, które radzą sobie z przeciwnościami losu

Równie ważne, jak świętowanie sukcesów jest radzenie sobie z porażkami. To bardzo cenna lekcja, którą warto wprowadzić dość wcześnie. Jak to zakomunikować? Możecie wytłumaczyć córce, że popełnianie błędów oraz różne niepowodzenia to całkowicie naturalna kolej rzeczy. Wcale nie świadczą o jej wartości, a jedynie o tym, że próbuje osiągnąć swój cel. A to wiele znaczy. Tym bardziej, że nie każdy musi być świetny we wszystkim, co robi.

Wiara w bycie wystarczającą

Wychowanie dziewczynek powinno przekazać im świadomość, że są wystarczające. Uczucie bycia niewystarczająco ładną, szczupłą, oczytaną lub zabawną (przykłady można mnożyć w nieskończoność) nieustannie towarzyszy współczesnym kobietom. Dążenie do nieosiągalnego ideału przynosi korzyści wielu firmom kosmetycznym, lecz na pewno nie samym zainteresowanym. Gdy do oczekiwań związanych z wyglądem dodamy wymagania dotyczące zachowania, powstaje niemożliwy do osiągnięcia wzorzec. Jako rodzice możecie uchronić Waszą pociechę przed tę pułapką! Jak? Już od najmłodszych lat wpajajcie jej, że każdy jest wyjątkowy na swój sposób. Nie zachęcajcie jej do porównywania się z innymi ludźmi. To nie ma sensu, za to może wywołać niepotrzebne kompleksy. Lepiej powiedzieć, że może czerpać od innych pozytywną inspirację, ale bez umniejszania swoim zasługom.

Ważna nauka akceptacji emocji

Każdy człowiek, a zatem i każda dziewczynka, a później kobieta może przeżywać całą gamę uczuć i wcale się ich nie wstydzić. Radość, smutek, złość – każde dziecko ma do nich prawo! Jako rodzice nigdy nie powinniście zawstydzać swojej pociechy z powodu tego, co czuje, lecz pomóc jej zrozumieć nowe emocje. W końcu każde z uczuć ma w życiu znaczenie i pełni określoną funkcję.

Wychowanie dziewczynek, czyli czego nigdy nie robić!

Niestety, istnieją również zachowania oraz słowa, które osadzają dorastające dziewczynki w niepożądanym schemacie kobiety, która nie wychyla się z szeregu, nie akceptuje siebie oraz nie docenia swoich osiągnięć. Start z takiej pozycji staje się znacznie trudniejszy! Wobec tego nigdy nie porównujcie swojej córki do innych ludzi. W żadnym wypadku nie krytykujcie, nie poniżajcie ani nie ośmieszajcie dziecka! Nie mówcie też, że nie jest w stanie czegoś zrobić tylko ze względu na płeć.


Unikajcie również krzywdzących stereotypów. Dotyczą one choćby doboru garderoby w słodkich, często różowych odcieniach. To z kolei wiąże się z przypisywaniem dziewczynkom określonych, wspomnianych wyżej cech, dawaniem im konkretnych zabawek oraz organizacją uznawanych za dziewczęce aktywności. Zamiast tego dajcie córce wolną rękę w doborze kolorów ubrań i zabaw. To zdecydowanie bardziej rozwijające podejście, które może przyczynić się do odkrycia przez nią swoich prawdziwych pasji.

Wychowanie dziewczynek w oparciu o dobre wzorce

A teraz kilka słów podsumowania. Jako rodzice, zawsze miejcie też na uwadze, jak ważny jest przykład płynący z góry, czyli od Was. Dla swojego dziecka jesteście najbliższymi osobami, które obserwuje każdego dnia. Oznacza to, że to, jak macie do siebie podejście, bez wątpienia wpłynie na jej postrzeganie relacji w świecie. 
Dodatkowo wiele ciekawych informacji, które z pewnością fantastycznie uzupełnią wiedzę zawartą w powyższym artykule, znalazło się też w innych tekstach na blogu PINTO. Szczególnie zachęcamy do zajrzenia tutaj: Jaki kolor dla dziewczynki? I dlaczego to nie ma sensu oraz tutaj: Okiem pedagożki: Tych słów unikaj w rozmowie z dzieckiem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz inne artykuły:

Piżama to też element rutyny przed snem.

Przeczytaj

Czym jest PINTO?

Pinto - czym jest PINTO? Dobre pytanie ? Od samego początku kiedy myśleliśmy nad powstaniem…

Przeczytaj
spódnica, rower

Sukienka czy Spodnie?

Przeczytaj
PINTO Wear fanpage
Grupa Girls of Pinto
PINTO Wear
Kanał Girls Of Pinto
PINTO Wear TikTok